Philadelphia Future City Competition 2018
Special Awards
A National Engineers Week Program
January 20, 2018
Bentley Systems, Inc
Best Use of Technology
Hedgepeth Williams Middle School
Pennoni Associates
Innovative Environmental Management
Sacred Heart School
Urban Engineers, Inc.
Best Transit Design
Hill Top Preparatory School
AECOM
Best Transportation Planning
Cinnaminson Middle School
BR+A
Future STEM
Southern Lehigh Middle School
CVM Professional.
Preserving our Past - Envisioning our Future
Keith Valley Middle School
Delaware Valley Regional Planning Commission
Regional Vision
Penn Wood Middle School
Hunter Roberts Construction Group, LLC
Most Creative Model Material
St. Andrew School
International Society of Pharmaceutical Engineers, Delaware Valley Chapter
Innovation in Healthcare
Queen of Angels Regional Catholic School
Jacobs
Safety in Transportation
St. Albert the Great School
Keast & Hood Structural Engineers
Best Use of Structural Engineering Concepts
Hedgepeth Williams Middle School
Langan Engineering & Environmental Services
Innovation in Sustainable Engineering
Mount Aviat Academy
Skanska USA Inc
Innovative Construction Design
Peirce Middle School
Society of American Military Engineers, Philadelphia Post
Creative Application of Civil Works
Ridley Middle School
The Kirkman Oliver Company
Innovation in Workplace Design
G. A. Stetson Middle School
Trefz Engineering
Innovation
Collingswood Middle School
American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers, ASHRAE
Best Indoor Environment
Murray Avenue School
American Society of Mechanical Engineers, Philadelphia Section
Best Moving Part
Thomas Holme Elementary School
American Society of Plumbing Engineers, Philadelphia Chapter
Plumbing Technology
Lionville Middle School
Arora Engineers, Inc.
Rethinking Infrastructure for the Age-Friendly City
Eisenhower Science and Technology Leadership Academy
Associated Engineering Consultants, Inc.
Best Thinking Outside the Box
St. Aloysius Academy
Association of Energy Engineers, Greater Philadelphia Chapter
Best Energy-Based Project
Lionville Middle School
Ballinger
Walter Ballinger Hope for the Future
Great Valley Middle School
Boles, Smyth Associates, Inc.
Sustainability of Transportation Systems
Radnor Middle School
International Society of Automation, Philadelphia Section
Sam Herb / Jack McGrath ISA Automation
Great Valley Middle School
James J. Anderson Construction Co., Inc.
Best Waterfront Concept
Grey Nun Academy
Johnson Controls, Inc.
Building Technology
Independence Charter School
L.F. Driscoll Company, LLC
Pride in Quality
East Norriton Middle School
National Fire Sprinkler Association, PennJerDel Chapter
Fire Sprinkler Water Delivery
Stratford Friends School
Target Building Construction
Construction Management
Stewart Middle School
American Planning Association, PA Chapter, Southeast Section
Planning Excellence
Stratford Friends School
American Society of Civil Engineers, Phila Section, Young Members Forum
Dream Big
Pottsgrove Middle School
American Society of Highway Engineers, Delaware Valley Section
Infrastructure
G. A. Stetson Middle School
American Society of Highway Engineers, Southern New Jersey Section
Innovative Application of Highway Design
Mother Teresa Regional Catholic
Canuso Jorden
Passion & Enthusiasm
St. Helena School
Institute of Electrical and Electronic Engineers, Philadelphia Section
IEEE Philadelphia Section
Beverly Hills Middle School
Institute of Industrial & Systems Engineers, South Jersey Delaware Valley Chapter
P. Robert Siebeneicher, II - Industrial Engineering
Drexel Hill Middle School
Institute of Transportation Engineers, Mid-Atlantic Section
Most Innovative Transportation Concept
St. Elizabeth Parish School
Intelligent Transportation Society of Pennsylvania
Best Use of Technology in Transportation
Cinnaminson Middle School
International Code Council, Liberty Chapter
Building Safety
Radnor Middle School
Jennifer Wetzel
Outstanding First Year Team
Murray Avenue School
Ken Golkin, PMP
First Winners
Keith Valley Middle School
KMJ Consulting, Inc.
Best Pedestrian Plan
St. Ignatius of Antioch Catholic School
Mary and Jim Moyer
Best Essay
Downingtown Middle School
Nancy Hall
James G. Hall, PE Memorial
J.R. Fugett Middle School
National Association of Women in Construction
Family Friendly Neighborhoods
J.R. Fugett Middle School
National Council of Examiners for Engineering and Surveying
Best Land Surveying Practices
Penn Wood Middle School
P. Agnes, Inc.
Constructing for the Future
Collingswood Middle School
Pennsylvania Society of Professional Engineers, Delaware County Chapter
Best Coordination of Engineering Disciplines
Paxon Hollow Middle School
Sally and John Kampmeyer
Attention to Engineering Education
Blair Christian Academy
Society of Fire Protection Engineers, Philadelphia-Delaware Valley Chapter
Fire Protection Engineering
Independence Charter School
Stantec Consulting Services, Inc.
Stantec Consulting
Blair Christian Academy
Thomas and Julie Gennaro
Technics and Civilization
Mother Teresa Regional Catholic