Parents and Teachers
Support the Future City
Competition by making a donation.


Feeling generous?
Become a Sponsor

Home
25 Years Philadelphia Future City Competition 2020
Special Awards

Future City Logo
A National Engineers Week Program
January 18, 2020
                          

School Awards Team


All Saints Catholic School
Elsmere, DE

Jennifer Wetzel
Outstanding First Year Team




Beverly Hills Middle School
Upper Darby, PA

Hunter Roberts Construction Group, LLC
Most Creative Model Material

L.F. Driscoll Company, LLC
Pride in Quality


Blair Christian Academy
Philadelphia, PA

Bentley Systems, Inc
Best Use of Advanced Technology




Central Jersey College Prep
Somerset, NJ

National Fire Sprinkler Association, PenJerDel Chapter
Fire Sprinkler Water Delivery




Cinnaminson Middle School
Cinnaminson, NJ

CVM Professional
Structural Integrity: Supporting our Future

Skanska
Innovative Construction Design


Collingswood Middle School
Collingswood, NJ

American Society of Highway Engineers, Southern New Jersey Section
Best Application of Innovative Highway Features

The Kirkman Oliver Company
Innovation in Workplace Design


Downingtown Middle School
Downingtown. PA

American Society of Plumbing Engineers, Philadelphia Chapter
Plumbing Technology




Drexel Hill Middle School
Drexel Hill, PA

International Code Council, Liberty Chapter
Best Life Safety Practices




East Norriton Middle School
Norristown, PA

Ballinger
Walter Ballinger Hope for the Future

National Council of Examiners for Engineering and Surveying
Best Land Surveying Practices


Great Valley Middle School
Malvern, PA

Advanced Infrastructure Design
Best Use of Materials for Infrastructure Design

Pennoni
Innovative Environmental Management


Holy Angels
Newark, DE

Urban Engineers, Inc.
Best Civil Engineering Design




Holy Rosary Regional School
Plymouth Meeting, PA

Gilbane Building Company
Attention to Construction Details




Independence Charter School
Philadelphia, PA

Boles, Smyth Associates, Inc.
Sustainability and Transportation

Project Management Institute, Delaware Valley Chapter
Excellence in Project Management


J.R. Fugett Middle School
West Chester, PA

Nancy Hall
James G. Hall, PE Memorial




Lionville Middle School
Exton, PA

American Society of Civil Engineers, Phila Section, Young Members Forum
Dream Big




Maria Kaupas Academy
Scranton, PA

Jacobs Engineering
Safety in Transportation




Mother Teresa Regional Catholic School
King of Prussia, PA

Intelligent Transportation Society of Pennsylvania
Most Innovative Transportation System




Mount Aviat Academy
Childs, MD

American Institute of Chemical Engineers, Delaware Valley Section
Best Sustainable Process Lifecycle Design

Society of American Military Engineers, Philadelphia Post
Creative Application of Civil Works


Murray Avenue School
Huntingdon Valley, PA

Society of Fire Protection Engineers, Philadelphia-Delaware Valley Chapter
Fire Protection Engineering

TA Instruments
Best Use of Materials


New Hope Solebury Middle School
New Hope, PA

Clemens Construction Company, Inc.
Ingenious Construction Techniques




Peirce Middle School
West Chester, PA

International Society of Pharmaceutical Engineers, Delaware Valley Chapter
Innovation in Healthcare




Penn Wood Middle School
Darby, PA

Langan Engineering & Environmental Services
Innovation in Sustainable Engineering




Pottsgrove Middle School
Pottstown, PA

American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers, Philadelphia Chapter
Best Indoor Environment

Pennsylvania Society of Professional Engineers, Delaware County Chapter
Best Coordination of Engineering Disciplines


Queen of Angels Regional Catholic School
Willow Grove, PA

American Planning Association, PA Chapter, Southeast Section
Planning Excellence




Radnor Middle School
Radnor, PA

American Water
Most Resilient Water System

International Society of Automation, Philadelphia Section
Sam Herb / Jack McGrath ISA Automation


Sacred Heart School
Havertown, PA

P. Agnes, Inc.
Constructing for the Future




St. Albert the Great School
Huntingdon Valley, PA

AECOM
Best Transportation Planning

Associated Engineering Consultants, Inc.
Best Thinking Outside the Box


St. Aloysius Academy
Bryn Mawr, PA

Ken Golkin, PMP
First Winners




St. Anastasia School
Newtown Square, PA.

Friends of Thomas and Julie Gennaro
Most Innovative Power Grid

Thomas and Julie Gennaro
Technics and Civilization


St. Andrew Newtown
Newtown, PA

Delaware Valley Regional Planning Commission
Regional Planning

Institute of Industrial & Systems Engineers, South Jersey Delaware Valley Chapter
P. Robert Siebeneicher Industrial Engineering


St. Andrew School
Drexel Hill, PA

Institute of Transportation Engineers, Mid-Atlantic Section
Most Innovative Transportation Concept




St. Cecilia School
Philadelphia, PA


Team Choice




St. Helena School
Blue Bell, PA

American Society of Highway Engineers, Delaware Valley Section
Best Infrastructure




St. Hilary of Poitiers School
Rydal, PA

Mary and Jim Moyer
Best Essay




St. Ignatius of Antioch Catholic School
Yardley, PA

Association of Energy Engineers, Greater Philadelphia Chapter
Best Energy-Based Project

Target Building Construction
Construction Management


St. Jane Frances de Chantal School
Easton, PA

Institute of Electrical and Electronic Engineers, Philadelphia Section
IEEE Philadelphia Section




St. Mary Interparochial School
Philadelphia, PA

American Society of Mechanical Engineers, Philadelphia Section
Best Moving Part

National Association of Women in Construction
Family Friendly Neighborhoods


Stewart Middle School
Norristown, PA

KMJ Consulting, Inc.
Accommodating Pedestrians with Disabilities




Stratford Friends School
Newtown Square, PA

Arora Engineers, Inc.
Rethinking Infrastructure for Future Resiliency




Thomas Holme Elementary School
Philadelphia, PA

Sally and John Kampmeyer
Attention to Engineering Education